ارسال نظر:

اخبار کوتاه کیش/

صدور کارت کیشوند در دو ماهه ابتدایی سال جاری با افزایش۱۲درصدی، نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد چشمگیری داشته است.

افزایش ۱۲ درصدی صدور کارت کیشوند/شمار لاک پشتهای پوزه عقابی به مرز هفت هزار رسید

 کارت کیشوندی به عنوان کارت شناسایی ساکنان این جزیره مرجانی است که پس از گذشت شش ماه از اقامت افراد قابل دریافت است. بنابر آمارهای اعلام شده از سوی اداره صدور کارت کیشوندی سازمان منطقه آزاد کیش سال ۹۱ درمقایسه با سال ۹۰ صدور کارت کیشوندی بیش از چهار درصد افزایش داشته است.

این کارتها دارای محتوای یکسان هستند اما با توجه به نوع اقامت وفعالیت متقاضیان دررنگهای سبز، زرد، آبی، سفید و صورتی صادر می شود.

ارائه تسهیلات برای استفاده از مراکز ورزشی و تفریحی، امکان ورود خودرو از مبادی خارجی وخروج خودرو از جزیره کیش به سرزمین اصلی، انتقال اثاثیه منزل به دیگر شهر های کشور, ارائه تخفیف به بومیان علاقمند به تحصیل دردانشگاههای پردیس بین الملل کیش دانشگاه تهران وصنعتی شریف از مهمترین مزایای کارت کیشوندی است.

همچنین قراراست بزودی این کارت ها بصورت uv  وغیر قابل جعل صادر شود. اعتباری شدن کارت کیشوندی نیز ازدیگر تغییرات درنظر گرفته شده برای این کارتها است.

شمار لاک پشت های پوزه عقابی متولد شده در کیش در پنج سال گذشته از مرز هفت هزار عدد گذشت

۴۸ جوجه لاک پشت پوزه عقابی در جزیره کیش از تخم بیرون آمدند. نخستین جوجه لاک پشت های پوزه عقابی متولد شده در سال جاری که شمار آنها ۴۸ عدد است، ساعت ۲۱ جمعه شب دهم خردادماه جاری در سایت حفاظت شده لاک پشت ها  از تخم بیرون آمدند.

این تخم ها متعلق به لاک پشتی است  که در بیست و ششم اسفند سال گذشته در ساحل جزیره کیش تخم گذاری کرد و با توجه به اینکه تعداد تخم های لانه ۸۹ عدد است احتمال اینکه در  ۵ الی ۷ روز آینده جوجه لاک پشت های دیگری از این لانه بیرون بیایند وجود دارد.

محیط بانان پس از اینکه جوجه ها از تخم بیرون آمدند ابتدا عملیات بیومتری شامل اندازه گیری طول، عرض و وزن جوجه  لاک پشت ها  را انجام دادند و سپس جوجه ها را به سمت دریا هدایت کردند.

بنا بر این گزارش در سال جاری ۱۷ لاک پشت در سایت حفاظت و مونیتوریگ لاک پشت های تخم گذاری کرده اند و این نخستین لانه ای است که جوجه هایش از تخم بیرون آمدند. طبق بررسی بعمل آمده مادر این جوجه لاک پشت ها دو سال پیش نیز برای تخم گذاری به جزیره زیبای کیش آمده بود.

این گزارش می افزاید محیط بانان  برای طرح های تحقیقاتی و کمک به حفاظت لاک پشت ها، هر ساله لاک پشتهای بالغی را که برای تخم گذاری به جزیره کیش می آینده عللامت گذاری می کنند.

با اجرای  طرح حفاظتی محیط زیست از سوی سازمان سازمان منطقه آزاد کیش، شمار لاک پشت های متولد شده در این جزیره طی پنج سال گذشته از مرز هفت هزار لاک پشت  گذشته است.

تخم گذاری لاک پشت ها و بیرون آمدن جوجه ها از تخم یکی از جاذبه های گردشگری جزیره کیش است و هر ساله دوستداران محیط زیست از ابتدای فصل تخم گذاری لاک پشت ها، علاقمند به پیگیری  روند حفاظت از این جانوران بوده و با حضور در سایت لاک پشت ها از نزدیک این وقایع را مشاهده می کنند.

سایت حفاظت و مونیتورینگ  لاک پشتها در ساحل جنوبی  جزیره کیش واقع شده و  ساکنان و گردشگران علاقمند به محیط زیست می توانند از طریق شماره تلفن ۰۷۶۴۹۳۱۸۲۶۵ و هماهنگی با محیط بانان از سایت حفاظت شده لاک پشت ها دیدن کنند.

طرح حفاظت از لاک پشت ها  در جزیره کیش، به عنوان منطقه ای مهم در خلیج فارس، به همت اداره محیط زیست معاونت عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش اجرا می شود.

حفاظت  از لاک پشت های تخم گذاراز دسترس صیادان غیر مجاز، مراقبت از لانه ها و تخم ها در برابر دستبرد افراد سودجو، محافظت از نوزادان لاک پشتها و هدایت آنها به دریا، علامت گذاری (تگ زنی) و بیومتری  لاک پشت های ماده که برای تخم گذاری به سواحل کیش مراجعه می کنند از مراحل  مختلف طرح های حفاظت از لاک پشت های دریایی درجزیره کیش  است.

لاک پشت های پوزه عقابی از جمله گونه های جانوری در معرض خطر انقراض هستند که با توجه به نقش آنها درحفظ سلامت اکوسیستم دریا از جمله مرجان ها اهمیت ویژه ای داشته و مورد توجه اتحادیه ها و سازمانهای جهانی مرتبط با حفظ حیات گونه های گیاهی و جانوری در حال انقراض قرار گرفته اند.

کد خبر: 19485

تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۰۳/۱۳ ۲۲:۴۰

ارسال نظر: